BIP KMPSP w Sosnowcu

A A+ A++

ul. Klimontowska 21
41-200 Sosnowiec

Napisz do nas na:
straz@sosnowiec.kmpsp.gov.pl

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w SOSNOWCU

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Obchody Dnia Strażaka – Sosnowiec 30.05.2018r.

DS 2018 Sosnowiec
01.06.2018

Tegoroczny Dzień Strażaka to wyjątkowa uroczystość, obchodziliśmy ją bowiem w roku inaugurującym Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Przez ponad 120 lat nasze Państwo wykreślone było z mapy Europy, rozdzielone i nękane przez zaborców. Upór i siła, powstania i walki, a przede wszystkim wiara w odzyskanie niepodległości pozwoliła naszym rodakom wyzwolić się spod obcej przemocy. Nieugięci patrioci, walczący  o odzyskanie niepodległości, niejednokrotnie oddali życie i poświęcili swe losy dla Wolnej Polski.

Komendant Miejski PSP w Sosnowcu na początku apelu w imieniu własnym oraz wszystkich strażaków przywitał przybyłych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. 

mł. bryg. Radosław Lendor jako gospodarz uroczystości, zwrócił się do zebranych na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu, słowami:  

„ Strażacy to współcześni bohaterowie, przed którymi stoi wiele wyzwań, a bycie strażakiem to zaszczyt ale i obowiązek szczytnej służby społeczeństwu, to praca nad samym sobą i niekończące się doskonalenie własnych umiejętności. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie ziemi sosnowieckiej w poprzednim roku podjęli skuteczne działania podczas około 2700 zdarzeń w tym przy blisko 800 pożarach i 1500 miejscowych zagrożeniach, podczas których potwierdzili wysoki poziom wyszkolenia oraz wykazali swoje osobiste zaangażowanie i chęć pomocy innym. Najlepszym przykładem profesjonalizmu strażaków tutejszej komendy było wyzwanie, jakie stanęło przed nimi podczas służby w dniu 10 lutego br., kiedy interweniowali  podczas zawalenia się kamienicy przy ulicy Tylnej w Sosnowcu. Ofiarność oraz ponadprzeciętne zaangażowanie zastępów podczas wielogodzinnej akcji pozwoliło na zminimalizowanie skutków tak wielkiej tragedii, jaka  miała miejsce w tamtych dniach. 

Idąc z duchem czasu, a przede wszystkim z dbałością i poszanowaniem środowiska naturalnego dzięki wsparciu KW PSP oraz WFOŚiGW udało się zrealizować projekt, dzięki któremu nasze dwa obiekty, jednostek ratowniczo gaśniczych zostały wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tę ekologiczną inwestycję. Stawiane przed  nami wyzwania, w tym profesjonalne działanie, wymagają nie tylko wysokiego poziomu wyszkolenia i osobistego zaangażowania strażaków, ale także niezawodnego sprzętu. W roku bieżącym dzięki Komendzie Głównej PSP  nasza jednostka została doposażona w unikalny i specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego, przeznaczony do działań m.in. podczas katastrof kolejowych o wartości 150 tyś zł.

W tym roku w naszej jednostce rozpoczęliśmy budowę komory rozgorzeniowej, symulatora do nauki i doskonalenia gaszenia pożarów wewnętrznych. Zadaniem symulatora będzie podnoszenie umiejętności wszystkich strażaków województwa śląskiego. Inwestycja powstaje przy zaangażowaniu  KG i KW PSP. Za to wyróżnienie i zaufanie pragnę złożyć serdeczne podziękowania na ręce Pana st. bryg. Bogdana Jędrochę - Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.”

 Ten wyjątkowy dzień był znakomitą okazją do wręczenia  medali i dyplomów osobom wyróżnionym oraz awansów funkcjonariuszom Naszej komendy. Był także okazją do złożenia podziękowań wszystkim osobom pomocnym i życzliwym Komendzie Miejskiej PSP w Sosnowcu.

Awansowani zostali :

w korpusie aspirantów,  Rozkazem Komendanta Głównego PSP nr 1/2018 z dnia 16 kwietnia 2018r.

do  stopnia asp. sztab. awansowani zostali:
- st .asp. Łukasz Lipecki:
- st. asp. Łukasz Czapla

do  stopnia st. asp. awansowany został:
- asp. Grzegorz Okularczyk

do  stopnia asp. awansowani zostali:
- mł. asp. Mirosław Zapała
- mł. asp. Szymon Janikowski

w korpusie podoficerów,  Rozkazem Personalnym nr 15/2018 Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z dnia 11 kwietnia 2018r.

do  stopnia st. ogn. awansowani zostali:
- ogn. Rafał Wiejak
- ogn. Tomasz Dulewicz

do  stopnia ogn. awansowani zostali:
- mł. ogn. Damian Czapla
- mł. ogn. Aleksander Kwiatkowski
- mł. ogn. Krzysztof Lupa
- mł. ogn. Rafał Seweryn
- mł. ogn. Michał Nowak

do  stopnia mł. ogn. awansowani zostali:
- st. sekc. Mateusz Kopeć
- st. sekc. Rafał Pasamonik
- st. sekc. Jan Pawlik
- st. sekc. Rafał Smyl

do  stopnia st. sekc. awansowani zostali:
- sekc. Wojciech Gorgoń
- sekc. Damian Gromada
- sekc. Daniel Haberka
- sekc. Przemysław Sobota
- sekc. Łukasz Toborowicz
- sekc. Tomasz Kocemba

pierwszy stopień podoficerski,  Rozkazem Personalny nr 14/2018 Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z dnia 11 kwietnia 2018r.

do  stopnia sekc. awansowany został:
- st. str. Jakub Pełka

w korpusie szeregowych, Rozkazem Personalnym nr 4/2018/MK  Komendanta Miejskiego PSP w Sosnowcu z dnia 27 kwietnia 2018r.

do  stopnia st. str. awansowany został:
- str. Kąkol Marcin

 Wyróżnieni zostali:

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Śląskiego Uchwałą nr 1/II/2018 z dnia 6 kwietnia 2018 nadało:

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- st.sekc. Artur Rygalik
- asp. Bartłomiej Ochmański

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- mł.ogn. Marek Grzywa

 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Postanowieniem nr 5/OP/2018 z dnia 25 kwietnia 2018r. nadał

Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej
- ogn. Rafał Pańczyk

 Dyplom Komendanta Głównego PSP otrzymał:
- asp.sztab. Adam Jobczyk

Dyplom Komendanta Miejskiego PSP w Sosnowcu otrzymali:

- Andrzej Kowal
- mł. ogn. Maciej Barczyk
- st. sekc. Damian Gromada

Wszystkim awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje, i życzenia dalszych sukcesów.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, za to, że zechcieliście Państwo być razem z Nami w tym wyjątkowym dla Nas dniu.